Rozliczenie PIT z małżonkiem
Wspólne rozliczenie podatkowe z małżonkiem cieszy się dużą popularnością wśród osób fizycznych, ponieważ może skutkować znacznym obniżeniem podatku do zapłacenia. Aby skorzystać z tej preferencji podatkowej, konieczne jest spełnienie określonych warunków. Wspólne rozliczenie jest możliwe, jeśli małżonkowie pozostawali w związku małżeńskim i we wspólności majątkowej przez cały rok podatkowy, ale także gdy zawarli w trakcie roku podatkowego związek małżeński.
W przypadku małżonków, którzy mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, stosuje się łączne opodatkowanie, jeżeli jeden z małżonków podlega obowiązkowi podatkowemu w Polsce, drugi zaś ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w innym państwie należącym do Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Konfederacji Szwajcarskiej. W takiej sytuacji małżonkowie muszą wykazać, że osiągnęli przychody podlegające opodatkowaniu na terytorium Polski w wysokości stanowiącej co najmniej 75% całkowitego dochodu uzyskanego przez oboje małżonków w danym roku podatkowym. Konieczne jest też udokumentowanie certyfikatem rezydencji miejsca zamieszkania dla celów podatkowych.
Możliwość wspólnego rozliczenia podatkowego występuje również, gdy:
– jeden z małżonków miał zawieszoną działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym przez cały rok oraz
– gdy uzyskują dochody, a dodatkowo jednej z nich rozlicza ryczałt od najmu prywatnego.
Wyłączenie z łącznego opodatkowania zachodzi, gdy jeden z małżonków podlega opodatkowaniu podatkiem liniowym oraz na zasadach innych niż wynikające z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc – ryczałtem, podatkiem tonażowym lub na podstawie ustawy z 6 lipca 2016 r. o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych.
Łączne opodatkowanie wyklucza także ustanowienie w 2023 r. rozdzielności majątkowej.
W razie wątpliwości warto skorzystać z usług doradcy podatkowego, by nie narazić się na ew. sankcje skarbowe.