Wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji
NSA od lat wskazuje, że to na stronie wnioskującej o wstrzymanie wykonania spoczywa obowiązek takiego sformułowania wniosku, aby w dokładny i wszechstronny sposób obrazował sytuację finansową i majątkową wnioskodawcy, a tym samym uprawdopodobnił, że wstrzymanie zaskarżonego aktu lub czynności jest zasadne. Oznacza to, że obowiązkiem skarżącego jest przedstawienie konkretnych okoliczności, które mogą wystąpić w następstwie wykonania decyzji, a także poparcie ich stosownymi dokumentami. Stanowisko to NSA powtórzył w postanowieniu III FSK 203/24 z dnia 23 lutego 2024 r.
Przypomnieć należy, z treści art. 61 par. 3 ustawy prawo o postępowaniu przed sadami administracyjnymi wynika, że po przekazaniu sądowi skargi sąd może na wniosek skarżącego wydać postanowienie o wstrzymaniu wykonania w całości lub w części aktu lub czynności, o których mowa w § 1, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków.
Należy zauważyć, że przepis posługuje się pojęciami nieostrymi, w dodatku wymaga uprawdopodobnienia wystąpienia wskazanych okoliczności, a nie ich udowodnienia. Stąd trudno zgodzić z oceną sądu, że autor wniosku winien cokolwiek udowadniać.